Unvansız Gönüllüler Arazide !

Published by Can Burak ÇOLAK on

Unvansız Gönüllüler Derneği olarak bölgemizde aktif proje / faaliyetlerde bulunan ; işinin ehli olan derneklerle beraber çalışma yürütmekten, saha çalışması yapmaktan büyük zevk alıyoruz. Şimdi size şimdiye kadar deneyimleyemediğimiz , denedikten sonra da büyük bir zevk aldığımız çalışmadan bahsedeceğim.

TOBDESDER ile yürüttüğümüz projenin hemen ardından bir grup hayvan sever ile tanıştık. ‘’ARAZİ ÇOCUKLARI ‘’

Arazi Çocukları Özler Beyin önderliğinde kurulmuş dernekleşme sürecinde olan bir grup hayvan sever. Kendileri ile ofisimizde yapmış olduğumuz tanışma toplantısından sonra hepimizi büyük bir heyecan sardı. Yaklaşık bir yıllık serüvenimizde hiç dokunamadığımız ama hep dokunmak istediğimiz canlılarımız vardı. Tanışma toplantısından sonra ise işinin ehli grubumuz Arazi Çocukları ile besleme yapmak üzerine sözleştik.

Serin bir pazar sabahı sözleştiğimiz yer ve saatte buluştuk. Mamalar stoklandı. Unvansız Gönüllüler olarak takip ettiğimiz Arazi Çocukları ise direksiyonlarını adlarını aldıkları yere kırdı. Araziye !

Çorlu’da doğup, büyüyen ve hala yaşayan biri olarak hiç adım atmadığım yerlere gittik. Yol üzerinde baktığımızda uçsuz bucaksız bomboş bir tarla gibi gözükürken, Arazi Çocuklarının selamı ıslıklarla bir anda etrafımızı aç karnını doyurmak isteyen sokak köpekleri sardı. Orada mamalar için yapılmış alana boşalttığımız anda derin bir sessizlik oluştu. Tek duyduğumuz şey keyifle mama yiyip karnını doyuran canların sesleriydi. İki grup arasında oluşan sessiz bir antlaşma gibi oldu bu vicdan sesini dinleme.
                                                                
Dernekten arkadaşlar ile sahada gözlem yapma fırsatımız oldu. Yaklaşık 30 kulübe , mama yenilecek alanlar , su için bırakılmış bir tanker gördük. Direksiyonu köy köy kırarak geniş bir rota oluşturduk, yaklaşık 105 kg mama ve 4 saatlik bir turun ardından herkes evine inanılmaz hafiflemiş şekilde döndü.

Peki bu süreçte benim dikkatimi çeken şeyler neydi?
* Tahmin ettiğimizden çok daha fazla sokak canlıları bizlerle bu şehri paylaşıyor.
* Gelen kış şartları ile birlikte beslenme ve barınma olanakları çok sınırlı hale geliyor.
* Masumlar açlar. Hem mamaya hem de sevgiye. Kendini sevdirmek , insanlara güvenmek istiyorlar. Lakin bazıları önceden her ne yaşadılarsa eğer katıksız sevgiye bile ürkerek yaklaşıp tedirgin gözlerle size yaklaşıyorlar.
* Arazi Çocukları işlerine çok hakimler. Hangi alanda ne kadar canlı var biliyorlar , sağlık durumları ile alakalı olarak barınakla iletişim halindeler. İlk yardım olarak açık yarası olan canlara mavi bir sprey sıkarak yardımcı oluyorlar.

Peki biz ne yapabiliriz ?

  • Malum hayat gündemimiz çok yoğun, toplantılar; iş güç ; hayat mücadelesi çok fena. Ama bu süre zarfında bazen bir şeyler yapmak istersiniz ya işte bu süreç için inanılmaz bir fırsatınız var.

Sizler sahaya çıkıp bu canlıları besleyecek kadar müsait olamayabilirsiniz. Ama bilmenizi isterim ki 1 kg mamaları bile olsa stok yapmadan bunu sahaya çıkıp canları gece – gündüz besleyecek olan bir ekip var. Onları destekleyin. Patifood.com üzerinden Arazi Çocukları kumbarasına mama veya battaniye alabilrsiniz . Klinik destekte bulundukları canlar için bağış yapabilirsiniz.

Biz ne öğrendik ?

  • Unvansız Gönüllüler olarak yapmış olduğumuz her projede kendimize bir şey katmak istiyoruz bunun için uğraşıyoruz. Bu çalışmada sahada empati yapmayı öğrendik desem yeri var. Aynı gökyüzünü paylaştığımız maalesef aynı dili konuşamadığımız canlı dostlarımız için ufak tefek şeyler ile hayat kurtarabiliriz.


    Bizler tarifsiz bir duyguyla sevgimizi paylaştık.
    Sizler de bu hissi yaşamak isterseniz eğer ; Arazi Çocukları ile iletişime geçebilirsiniz.
Açıklama: kişi, çayır, açık hava, gök içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yaşadığımız en büyük mutluluk birini mutlu ettiğimizde gülümsemesini gördüğümüz andaki mutluluktur.

Eğer ki 2020 yılında bol bol gülümsemenin kaynağı olmak isterseniz ; üyemiz olabilir aktif çalışabilirsiniz veya bağışçımız olarak bizleri destekleyebilirsiniz.

Dokunabildiğimiz, nefes alan her canlı için unvanlarımızı bırakarak çalışmaya devam ediyoruz.

Tansel Mutlu

Unvansız Gönüllü

Bizi Takip Edin !